obrazki
blogi z obrazkami
Nick: Hasło: Zaloguj

Opisz Wyżynę Śląską

Wszystko o Wyżynie Śląskiej (charakterystyka,z czego słynie) odp . Pliss!!

Odpowiedz >
10
Zgłoś
naruszenie

Użytkownik


Dodano:
29 kwietnia 2012 o 21:36
Oglądano: 157
Odpowiedzi: 2
Zadania tego użytkownika
Odpowiedzi do tego zadania

haha. mieszkam tu. :D Słynie z kopalni, szczególnie węgla i soli. Ze swojej gwary i coś tam pan na lekcji gadał ale nie słuchałam. wpisz w google wyżyna śląska i będą pewnie jakieś podtematy typu "z czego słynie?".

20
Zgłoś
naruszenie
Napisano: 29 kwietnia 2012 o 22:00, autor: Ellize

Wyżyna Śląska - kraina geograficzna w południowej Polsce, o powierzchni 3929 km². Stanowi część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Główne rzeki: Wisła, Przemsza, Brynica. Od północy graniczy z Równiną Opolską i Wyżyną Woźnicko-Wieluńską, od wschodu z Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, od południa z Kotliną Oświęcimską i Kotliną Ostrawską, od zachodu z Kotliną Raciborską i Pradoliną Wrocławską.
W podłożu ma platformę paleozoiczną. Jej najwyższym wzniesieniem jest Góra Świętej Anny o wysokości 400 m n.p.m.
Wyżynę Śląską pokrywają osady polodowcowe, przede wszystkim piaski. Na trasie przepływu Białej Przemszy znajduje się Pustynia Błędowska – największe w Europie pole luźnych piasków. Postępuje jej zarastanie w wyniku wprowadzenia tam roślin wydmowych, np. mikołajka nadmorskiego.
Gleby Wyżyny Śląskiej to głównie bielice i gleby płowe. Występują tu dość duże opady (700-800 mm rocznie). Klimat Wyżyny uległ znacznemu przeobrażeniu pod wpływem działalności człowieka. Mniejsza degradacja środowiska występuje w północnej części Wyżyny Śląskiej.
Jest to największy obszar zurbanizowany w Polsce. Występują silne zanieczyszczenia powietrza, których skutkiem jest zmniejszenie natężenia promieniowania słonecznego i zwiększenie zachmurzenia.
Przez Wyżynę Śląską przebiega główny dział wodny rozdzielający dorzecza Odry i Wisły. Sieć rzeczna jest rzadka, a wody bardzo zanieczyszczone, jest to obszar ubogi w wodę zdatną do picia. Dużą część Wyżyny Śląskiej zaopatruje w wodę Jezioro Goczałkowickie.
Wyżyna Śląska to najsilniej uprzemysłowiona kraina geograficzna Polski. Jest to związane z występowaniem bogactw mineralnych, gł. węgla kamiennego. Najwięcej kopalń znajduje się w rejonie konurbacji górnośląskiej. Znajduje się tu wiele elektrowni, m.in. w Łaziskach Górnych, Będzinie i Jaworznie. Do niedawna wydobywano tu też rudy cynku i ołowiu: Olkusz, Jaworzno i rudy żelaza – Częstochowa. Znajduje się tu dużo fabryk przemysłowych oraz koksowni.
Pod względem historycznym zachodnia (większa) część Wyżyny Śląskiej należy do Górnego Śląska, a wschodnia (mniejsza) do Małopolski.

40
Zgłoś
naruszenie
Napisano: 29 kwietnia 2012 o 22:05, autor: a little death

Odpowiedz na to zadanie