obrazki
blogi z obrazkami
Nick: Hasło: Zaloguj

Przystosowanie fenka do życia na pustyni

To co w temacie. Tylko proszę, żeby to nie były jakieś pojedyncze przykłady. Aaa. Potrzebuję na czwórkę co najmniej 3 przykłady. Mam 1 - fenek prowadzi nocny tryb życia. Potrzebuję jeszcze conajmniej 2. Gdyby ktoś znalazł cztery przykłady byłabym wdzięczna, bo wtedy dostałaby piątkę. będę jednak wdzięczna za każdą pomoc :D

Odpowiedz >
11
Zgłoś
naruszenie

Użytkownik


Dodano:
11 października 2010 o 19:36
Oglądano: 842
Odpowiedzi: 5
Zadania tego użytkownika
Odpowiedzi do tego zadania

Fenek (Vulpes zerda) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae).

Występuje na suchych i pustynnych terenach Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki[3]. Będąc najmniejszym przedstawicielem rodziny psowatych, uchodzi za największego ssaka drapieżnego Sahary. Osiąga 30–40 cm długości, samce ważą ok. 1,5 kg, samice ok. 0,8 kg[4]. Ma charakterystyczne, duże uszy, dorastające do 5 cm, dzięki którym ma dobry słuch i może efektywnie chłodzić ciało. Fenek jest zwierzęciem nocnym, sypia w podziemnych norach. Odżywia się szarańczakami, chrząszczami, poluje także na ptaki i gryzonie.
Nemui kitune.jpg

Ruję odbywają zimą, ciąża trwa 50-55 dni, małe rodzą się w marcu lub kwietniu, 1-6 w miocie[4]. Ważą po 25-28 g i mierzą 10 cm długości, z czego połowa przypada na ogon. Początkowo srebrzysto-czarne, po 2 tygodniach zmieniają ubarwienie futra na beżowe, a w wieku 3 miesięcy uzyskują puszysty długi ogon z czarnym końcem oraz gęste, długie i jasnobrązowe futro typowe dla osobników dorosłych. Żyją do 10 lat w warunkach naturalnych, a w niewoli do 12 lat[4].
Inne [edytuj]

Fenki mają łagodne usposobienie i łatwo je oswoić. Często spotykane są w hodowlach prywatnych. Najwięcej fenków mieszka na Saharze, w jej środkowej części. Fenek śpi za dnia, w piasku Sahary. Kopie norki, a od nich kilka dróg ewakuacji. Ściany wzmacnia roślinami, piórami i sierścią. W norce nie mieszka sam, tylko z całą rodziną. Żeruje nocą. Poluje na chrząszcze, ptaki i jaszczurki, zjada też jaja. Rośliny są dla niego źródłem wody, bez której potrafi się obejść naprawdę długo.
Ciekawostki [edytuj]

Fenek w języku niemieckim jest też zwany lisem pustyni (Wüstenfuchs). Podczas II wojny światowej przydomek "Lis Pustyni" nosił słynny dowódca niemieckiego korpusu ekspedycyjnego Afrika Korps, feldmarszałek Erwin Rommel.
Przypisy

1. ↑ Vulpes zerda w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
2. ↑ Vulpes zerda. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
3. ↑ Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Vulpes zerda. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 24 października 2009]
4. ↑ 4,0 4,1 4,2 Adams, R. & P. Myers: Vulpes zerda (ang.). (On-line), Animal Diversity Web, 2004. [dostęp 19 stycznia 2010].

20
Zgłoś
naruszenie
Napisano: 11 października 2010 o 19:42, autor: bigblue

Fenki gromadzą w ciele niezbędne płyny, wydalane są potem w bardzo skoncentrowanym moczu. Dzięki temu bez wody może przezyc kilka dni. Poluje na grobne gryzonie i jaszczurki, kótre namierza swoim wyostrzonym słuchem. Często zakopuje resztki jako rezerwę i wraca do nich. Gorące dni spędza w norach pod ziemią, które wykopuje w wydmach. Uszy pomagają im wychwytywać dźwięki i pomaga im regulować tremperaturę ciała. Przeżycie na pustyni zapewniają m.in. duże uszy które służą mu nie tylko do wychwytywania dźwięków ale przede wszystkim regulują temperaturę ciała nawet w najgorętsze dni. Gorące dni spędza w wygrzebanych przez siebie norach w wydmach.Abu przetrwać fenki gromadzą w ciele niezbędny płyn podobnie jak wiele innych zwierząt pustynnych.

20
Zgłoś
naruszenie
Napisano: 11 października 2010 o 19:42, autor: profil usunięty

dzięki wszystkim :*** (po 10 na profilu na pewno będzie)

01
Zgłoś
naruszenie
Napisano: 11 października 2010 o 19:43, autor: Felixina

Nie ma za co... ;)

20
Zgłoś
naruszenie
Napisano: 11 października 2010 o 19:44, autor: profil usunięty

Nie ma za, co xD

10
Zgłoś
naruszenie
Napisano: 12 października 2010 o 07:15, autor: bigblue

Odpowiedz na to zadanie