obrazki
blogi z obrazkami
Nick: Hasło: Zaloguj

Krótko opisz następujące instrumenty:

to co na górze: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, harfa, lutnia, mandolina, gitara, bandżo, cytra, cymbały, lira, klawesyn, fortepian, pianino, klawikord. I nie z wikipedii na 3 strony tylko 2-3 zdania plz będą ***

Odpowiedz >
20
Zgłoś
naruszenie

Użytkownik


Dodano:
20 kwietnia 2010 o 18:02
Oglądano: 867
Odpowiedzi: 1
Zadania tego użytkownika
Odpowiedzi do tego zadania

Skrzypce zaliczają się do instrumentów strunowych smyczkowych. Są z tej grupy najmniejszym instrumentem, a zarazem najwyżej brzmiącym.

Wiolonczela – tenorowo-basowy, instrument Instrument muzyczny strunowy z grupy smyczkowych.

KONTRABAS - [wł.], najnizej brzmiacy instrument muz. z grupy chordofonów smyczkowych; ma 4-5 strun
strojonych w kwartach: (C1), E1, A1, D, G, rzadziej 3: A1, D, G, lub G1, D, A; jest instrumentem transponujacym o oktawe w dół; historycznie nalezy do rodziny viol da gamba

Harfa - instrument strunowy szarpany w kształcie trójkąta, jeden z najstarszych instrumentów muzycznych. Wywodzi się od łuku. Współczesna harfa koncertowa ma 47 strun nastrojonych diatonicznie w Ces-dur i 7 pedałów, służących do przestrajania

Lutnia - muzyczny instrument strunowy .Liczba strun: od 6 do 16. Liczba progów: od 4 do 11. Przywieziona do Europy z krajów arabskich we wczesnym średniowieczu.

Mandolina - instrument muzyczny z rodziny szarpanych posiadający cztery pary strun strojonych w kwintach. Skala mandoliny (zakres dźwięków muzycznych) wynosi od g do fis3.

Gitara klasyczna - oryginalna gitara, z której wyewoluowała cała rodzina instrumentów akustycznych i elektrycznych. Współczesną gitarę klasyczną zaprojektował Antonio de Torres.

Banjo - muzyczny instrument strunowy z grupy szarpanych. Posiada okrągłe pudło rezonansowe przypominające tamburyn. Struny rozpięte są wzdłuż gryfu z progami, przy czym jedna z nich - krótsza - przeznaczona jest do gry kciukiem, natomiast na pozostałych czterech gra się prosty akompaniament.

Cytra (z gr. kitara) - ludowy strunowy instrument muzyczny, szarpany o płaskim pudle rezonansowym. Pochodzi z terenów Niemiec i Austrii, popularny również w Indiach pod nazwą Swarmandal. Strojony za pomocą klucza.

Cymbały, które nazywa się również „Yangqin”, są popularnym instrumentem smyczkowo-perkusyjnym. Instrument ten daje czysty dziwięk. Można grać na nim utwór solowy, używać go na koncercie lub jako akompaniament, dlatego ma on bardzo ważną rolę w orkiestrach ludowych i narodowych.

Lira, instrument strunowy szarpany, znany w starożytnej Mezopotamii, Azji Mniejszej, Afryce Północnej, Grecji. Do rezonatora ze skorupy żółwia lub drewna przymocowane były 2 ramiona połączone poprzeczką. Między rezonatorem a poprzeczką rozpiętych było 7 do 11 strun, szarpanych palcami. W starożytnej Grecji lira była instrumentem kultu Apollina, symbolem umiaru, harmonii i równowagi.

Klawesyn, klawicymbał, instrument strunowy szarpany (chordofony), klawiszowy, skonstruowany w XIV w. Posiada pudło rezonansowe o kształcie trójkątnym, zbliżonym do fortepianu oraz struny szarpane przez piórko, przymocowane do drewnianej płytki zwanej skoczkiem i podrzucanej do struny przez dźwignię klawiszową. Skala klawesynu obejmuje 7 oktaw (F2-f4). Instrument posiada 2 manuały (klawiatury) oraz system rejestrów o odmiennych cechach siły i barwy brzmienia.

fortepian (wł. piano e forte ‘cicho i głośno’) muz. instrument strunowy klawiszowy, z którego dźwięk wydobywają uruchamiane klawiszami młoteczki uderzające w struny rozciągnięte pomiędzy metalowymi ramami umieszczonymi w otwieranej, drewnianej skrzyni; skonstruowany we Florencji na przeł. XVII i XVIII w. przez B. Cristoforiego.

Pianino, instrument muzyczny z grupy chordofonów uderzanych, odmiana fortepianu o pionowym kształcie, skonstruowana ok. 1800.

Klawikord, instrument strunowy klawiszowy, w kształcie prostokątnej skrzynki, najczęściej bez nóg. Struny uderzane są przez pionową metalową płytkę zwaną tangentem, umieszczoną na końcu dźwigni klawiszowej. Skala obejmuje 4-5 oktaw. Popularny w epoce renesansu i baroku, w 2. poł. XVIII w. zastąpiony przez fortepian.

Altówka, instrument muzyczny z grupy chordofonów smyczkowych, o kształcie nieco większym od skrzypiec (długość altówki wynosi 40-43 cm). Altówka ma strój kwintowy, a jej 4 struny (c, g, d1, a1) strojone są o kwintę niżej, niż w stroju skrzypiec. Dźwięk altówki charakteryzuje łagodne, nieco ciemne, nosowe brzmienie. Altówka jest instrumentem wykorzystywanym przede wszystkim w zespołach kameralnych (tria, kwartety) i orkiestrze symfonicznej.

50
Zgłoś
naruszenie
Napisano: 20 kwietnia 2010 o 18:47, autor: Angel3813

Odpowiedz na to zadanie